Elektryczne hulajnogi – portal o elektromobilności

Elektryczne hulajnogi zdobyły polskie ulice przebojem i trudno się temu dziwić. Te zwinne pojazdy zasilane z baterii ładowanej z gniazdka są niedrogie, łatwe w obsłudze, ekologiczne. Do tego nie zajmują dużo miejsca i łatwo składować je w domu. Dziś można je powszechnie zobaczyć na ulicach i widok osób śmigających (najlepiej bezpiecznie) nikogo już nie dziwi. To środek transportu do jakiego przekonali się już i starsi i młodsi. Co ważne, obecne prawo pozwala na eksploatację tych pojazdów już właściwie bez ograniczeń i dopuszcza je do ruchu. Dowiedzcie się więcej na temat elektrycznych hulajnóg i zobaczcie portal HulajnogiElektro.pl, z którego można zasięgnąć informacji na temat najciekawszych pojazdów i nowości z branży.

Jak wspomnieliśmy, hulajnogi elektryczne to znakomity miejski środek transportu, mający wiele przewag nad rowerami. Wystarczy choć raz wsiąść na hulajnogę, aby przekonać się jak łatwa jest w prowadzeniu i jak niewiele potrzeba aby jeździć na niej po naszych ulicach. To również bardzo ekologiczny sprzęt – nie emituje spalin, nie hałasuje. Hulajnogi są bardzo ciche, a dzięki ładowaniu z gniazdka, ich napęd jest naprawdę korzystny dla środowiska. Na ulicach polskich miast pojawiło się już wiele firm, zajmujących się wypożyczaniem hulajnóg i nic dziwnego – ten sprzęt przypadł do gustu Polakom.

Zalety hulajnóg elektrycznych

A oto kilka zalet, które powinny przekonać was do korzystania z tego pojazdu:

  • Są ekologicznym środkiem transportu,
  • Nie są drogie, w dobrą hulajnogę zaopatrzymy się w cenie do 2000 złotych,
  • Zużywają niewiele energii elektrycznej,
  • Są ciche i wydajne,
  • Łatwe dostaniesz się z nimi w każde miejsce,

W tym artykule znajdziecie linki do portalu o hulajnogach elektrycznych, z których dowiecie się gdzie najtaniej kupić dobre pojazdy.

Hulajnogi elektryczne prawo pozwala ci na duże możliwości jazdy po ścieżkach rowerowych, dzięki czemu  masz podobne uprawnienia jak rowerzyści. Na hulajnogi elektryczne nie jest wymagane żadne prawo jazdy na motocykl, chyba że pojazd którym operujesz ma wyjątkowo mocny silnik, wówczas może być traktowany jako skuter. Ale hulajnogi jakie znajdziesz na portalu hulajnogielektro.pl nie wymagają żadnych specjalnych uprawnień. Po prostu wsiadasz i jedziesz, to bardzo proste. Nie istnieją prawne ograniczenia wieku w jakim można kierować taką hulajnogą, choć pamiętajcie o tym, że przepisy mogą się zmieniać.

Obsługa hulajnogi elektrycznej polega na kierowaniu kierownicą i wciskaniu drążka przyspieszającego. Hamować można natomiast nogą albo hamulcem hydraulicznym, takim samym jak w rowerach, która zatrzymuje przednie koło. Dzięki temu możesz kontrolować prędkość, która wyświetlana jest na wyświetlaczu hulajnogi. Niektóre hulajnogi elektryczne mają zresztą całe komputery pokładowe, które potrafią także wyświetlać inne parametry. Pojazdy marki Xiaomi można nawet podłączać do smartfona, co pozwala przeprowadzić analizę stanu technicznego hulajnogi i wykryć ewentualne usterki. Całe połączenie odbywa się zdalnie za pomocą Bluetooth i nie potrzeba do tego żadnych kabli – wystarczy zainstalowana aplikacja i telefon z Androidem. To bardzo nowoczesne urządzenia które wykorzystują technologie smartfonów i tabletów do pracy.

Bardzo ważną częścią jest też bateria, która decyduje jak wiele możemy przejechać na hulajnodze. Baterie ładowane są ze zwykłego gniazda elektrycznego tak jak telefon, poprzez dołączoną ładowarkę na ogół o napięciu wyjściowym 36 V. Bateria zasila hulajnogę i jej wielkość decyduje o tym, jak długo możemy jechać na jednym ładowaniu hulajnogi. Niektóre hulajnogi mają także możliwość dołączenia dodatkowej baterii, zwiększającej jeszcze zasięg pojazdu. Zazwyczaj w przypadku dobrej hulajnogi można przejechać około 20-30 kilometrów na jednym ładowaniu, a więc bardzo dużo. Zależy to ostatecznie głównie od masy kierującego, a dobre hulajnogi udźwigną osoby ważące nawet do 100 kilogramów. Dzięki wyjątkowo dobrym bateriom jakie się dziś obecnie produkuje, ogniwa litowo-jonowe są bardzo solidnym komponentem każdego sprzętu i cechują się dobrą wydajnością. To sprawia, że ładowanie wcale nie jest energochłonne i w zależności od hulajnogi koszt przejechania jednego kilometra może wynosić zaledwie kilka groszy.

Porównując to z hulajnogami miejski, w których płacimy nawet 3-4 złote za kilometr, widzimy jak bardzo opłaca się kupić własną hulajnogę i samodzielnie nią jeździć. Firmy wypożyczające hulajnogi, funkcjonujące w dużych polskich miastach takich jak Wrocław czy Poznań mają więc bardzo dużą marżę z tego interesu. Nie zajmują one też dużo miejsca. Roweru nie można złożyć, bo nie pozwala na to jego konstrukcja i zasada działania. Hulajnoga nie ma natomiast łańcucha i ramy, dzięki czemu można złożyć ją na pół, a to pozwala schować ją do szafy lub pod łóżko. Jeśli nie chcesz, aby twój sprzęt zajmował dużo miejsca, można łatwo ją złożyć i rozłożyć. Ten proces zajmuje dosłownie 30 sekund. Hulajnogi są też proste w eksploatacji, z pewnością nie bardziej niż rowery. W Polsce wyrosły jak grzyby po deszczu zresztą serwisy naprawiające taki sprzęt i w razie awarii można łatwo sobie go naprawić.

Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Elektryczna hulajnoga to jeden z najprostszych środków transportu i jej obsługa jest naprawdę nieskomplikowana. W gruncie rzeczy jest to tak proste jak jazda na zwykłej hulajnodze, napędzanej siłą nóg, tylko że w tym przypadku masz do dyspozycji silnik elektryczny, który napędza cały pojazd. Zasada jazdy jest więc całkiem podobna do roweru, ale dzięki silnikowi elektrycznemu mamy jeszcze większą kontrolę nad jazdą. Hulajnogi elektryczne są przeznaczone zdecydowanie do jazdy po mieście, po takich nawierzchniach jak kostka brukowana, asfalt i chodnik. Nie są to pojazdy terenowe, choć niektóre typy hulajnóg wyróżniają jednak opony wykonane z litej gumy. Pozwala to jeździć na bardziej terenowych nawierzchniach, choć nigdy nie będzie to pojazd off-road.

Warto przy tym także zatrzymać się nad możliwościami jazdy w mieście, na przykład codziennych dojazdów do pracy. Hulajnoga elektryczna to pojazd który rozpędzi się nawet do 30 kilometrów na godzinę, dzięki czemu bez problemu przejedziesz przez miasto, omijając codzienne korki. Oczywiście bezpieczeństwo też jest ważne i choć w tym przypadku prawo nie wymaga od nas jeżdżenia w kasku, można się w taki zaopatrzyć. Ograniczona prędkość w stosunku do motocykli sportowych wpływa jednak pozytywnie na bezpieczeństwo, dzięki czemu możesz liczyć, że ewentualne kolizje nie będą groźne. Podkreślają to zresztą statystyki wypadków z udziałem tych pojazdów, które są niewielkie, mimo dużej ilości urządzeń na polskich drogach i chodnikach. Osoby jeżdżące bezpiecznie mogą ponadto przełączać ograniczniki prędkości, limitujące szybkość poruszania na przykład do 15 kilometrów, nad którą czuwa komputer. To więc jeden z najbezpieczniejszych środków lokomocji, nad którym można zapanować łatwiej niż nad rowerem, a w szczególności nad motocyklem i samochodem. Życzymy wiele frajdy z jazdy na tym sprzęcie oraz bezpiecznego użytkowania.