Marketing internetowy dla WordPress i sklepów online

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest prosta droga do dobrej witryny internetowej i marketingu online, odpowiedź może być tylko jedna: to WordPress, czyli najpopularniejszy system zarządzania treścią jaki stworzone. Ten niezwykle bogaty system jest oprogramowaniem które pozwoli ci zrobić wielkie wrażenie na klientach, a przede wszystkim umożliwi budowę praktycznie idealnej strony internetowej. Dzięki rewelacyjnym możliwościom rozbudowy i świetnej optymalizacji, jest on doskonałym narzędziem zarówno dla małych firm, jak i wielkich korporacji. Istnieje kilka serwisów które pomogą ci zapoznać się z możliwościami WP, a jednym z nich jest blog Mobinet, na którym można znaleźć ciekawe informacje i porady o marketingu internetowym. Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem funkcjonalności.

Zobaczcie zatem, czym wyróżnia się WordPress i poznajcie jego główne zalety. Ten niesamowity CMS jest już z nami od 17 lat i jego rozwój nie wydaje się zwalniać ani przez chwilę. Utrzymywany przez fundację WordPress, z twórcami z całego świata, jest wspaniałym przykładem energii dostarczonej przez programistów z każdego zakątka świata. Dawniej prosty system blogowy, dziś kombajn obsługiwany przez 40-60% stron z całego świata, także z Polski.

Jeśli chcesz zbudować dobrą stronę internetową dla firmy, nie ma nic prostszego niż wykorzystanie odpowiedniego szablonu WordPress. Te motywy WordPress jakie znajdziecie we wpisie omawiającym ich możliwości, pozwolą wam z łatwością samodzielnie zbudować elegancko wyglądającą stronę firmową.

Co ważne, WordPress jest świetnym narzędziem nie tylko dla małych firm, ale także dla większych przedsiębiorstw. Znakomicie się on skaluje, dzięki czemu witryna zbudowana w tym systemie przy odpowiedniej optymalizacji i dobrym hostingu może przyjąć nawet setki tysięcy odwiedzających dziennie. WordPress jest również znakomitym rozwiązaniem dla wyspecjalizowanych portali, ponieważ istnieją do niego dziesiątki tysięcy użytecznych wtyczek, które pozwolą wam wydatnie rozbudować jego funkcjonalność. Oto jakie przykładowe portale można zbudować z jego pomocą:

  • Hotel albo pensjonat: system rezerwacji pokoi zintegrowany z formularzem kontaktowym i płatnościami online pozwoli gościom na samodzielną rejestrację hotelowych pokojów.
  • Restauracja albo bar szybkiej obsługi: dzięki systemowi dostarczanemu przez twórców wtyczek albo szablonów możecie łatwo stworzyć system zamówień jedzenia z dostawą do domu (bardzo ważne w dzisiejszych czasach!)
  • Portal z ofertami pracy: takie portale wyrastają teraz jak grzyby po deszczu. Co ciekawe, bierze się to z tego, że bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie i konkurencja o pracownika trwa. Nie trzeba już budować tego oprogramowania od podstaw, bo do wszystkiego dostępne są gotowe wtyczki i rozwiązania.
  • Sklepy internetowe: mogą korzystać z bogatej funkcjonalności jakie daje Woocommerce, który w moim odczuciu jest nawet lepszy niż OpenCart czy Magento, a z całą pewnością jest lepiej wspierany i znacznie łatwiej zbudować z nim własny biznes sprzedaży internetowej niż z innymi systemami tego typu.

Inne zalety systemu WordPress

Nie trzeba dodawać, że WordPress jest dostępny całkowicie za darmo dzięki tytanicznej pracy tysięcy kontrybutorów z całego świata, którzy rozwijają jego funkcje i łowią bugi oraz luki bezpieczeństwa.

Bardzo prosa obsługa przypadnie do gustu tym, którzy do tej pory nie mieli żadnego doświadczenia w tworzeniu stron internetowych. Nieważne, czy tworzyłeś kiedykolwiek strony czy nie, z tym systemem poradzisz sobie dzięki prostemu edytorowi, pozwalającemu na realizację dowolnej wizji prywatnej lub firmowej strony internetowej. Jeśli potrafisz obsługiwać Worda lub podobny dokument tekstowy, z taką samą łatwością dodasz zdjęcia do strony, wyedytujesz tekst o firmie, czy też zaktualizujesz wiadomości na stronie głównej.

Niezwykła wszechstronność umożliwi ci budowę dowolnego projektu, niezależnie od tego jakie są twoje wymagania. Wspominaliśmy już o dużych możliwościach skalowania i warto do tego dodać jak bardzo elastyczne jest to oprogramowanie. Poprzez świetną optymalizację osiąga ono bardzo dobre wyniki również w testach prędkości, a to jest bardzo ważne dla pozycji w wyszukiwarkach. Jeśli zaś o to chodzi, to nie ma wiele portali podobnych do WordPressa, które równie skutecznie pozwalają na dostosowanie swojej witryny do wymagań współczesnych wyszukiwarek internetowych takich jak choćby Bing.

Strona w WordPress może być też znakomitym medium społecznościowym dzięki rozbudowanemu systemowi komentarzy, który można jeszcze poszerzyć przez wtyczki na przykład dodające posty do Facebooka czy Twittera. Oczywiście właściciel witryny ma pełną kontrolę nad tym, co jest dodawane do podstron i może definiować role użytkowników, pozwalając na wybór nowych administratorów. Dawniej problemem były niechciane komentarze, ale obecnie wtyczki takie jak Akismet bardzo skutecznie się z nimi rozprawiają, zmniejszając nakład pracy jaki jest niezbędny dla utrzymania witryny w dobrej jakości.

Biblioteka mediów WordPressa pozwala dodawać nie tylko obrazki, ale także inne pliki multimedialne. Dodane zdjęcie można dowolnie modyfikować, przycinać i zmieniać jego rozdzielczość z poziomu panelu administratora, dodając oczywiście odpowiednie tagi, a także komentarze. Podobnie można robić z plikami filmowymi i WP udostępnia domyślny odtwarzacza wideo, pozwalając także na osadzanie plików Youtube czy własnych .webm. Oczywiście najlepiej mieć do tego dobry serwer, ponieważ streaming takich plików wymaga dużych możliwości i szybkiego hostingu. Strona nie musi jednak wymagać żadnych specjalnych serwerów i do pracy wystarczy jedynie baza danych MySQL, jak również obsługa PHP czy zadań CRON dla kolejkowania wpisów. Te wymagania spełnia nawet najtańszy hosting który zamówicie zaledwie za kilkadziesiąt złotych rocznie. Wiele firm hostingowych udostępnia nawet dedykowane hostingi dla WordPressa, ale w praktyce nie różnią się one niczym od zwykłych hostingów, jedynie poza tym że umożliwiają szybką instalację nowej witryny na przykład przez pakiety Installatron. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednią domenę dla waszej witryny, najlepiej z rozszerzeniem .PL, ponieważ uznaje się je za najbardziej wiarygodne dla firm.

Bardzo duże możliwości WordPress jakie wiążą się z niezwykle rozbudowaną biblioteką pluginów i szablonów sprawiają, że jest to świetny system zarządzania treścią, przeznaczony szczególnie dla tych osób, które lubią pogrzebać pod maską systemu, ale nie chcą w tym celu poświęcać zbyt wiele pracy. WP bardzo prost jest rozbudować i nie trzeba do tego nawet zbyt wiele umiejętności programistycznych. Podstawowe reguły CSS, PHP i HTML wystarczają, a i to można ominąć o ile tylko nie budujecie zbyt skomplikowanych stron. Co więcej, zarówno wtyczki jak i motywy dostępne są w chmurze i mogą być pobierane bezpośrednio z interfejsu witryny. To umożliwia bardzo szybki deploy i testowanie funkcjonalności, dlatego że nowe wtyczki instaluje się dosłownie dwoma kliknięciami. Nie brakuje również stron internetowych, na których możecie znaleźć recenzje i opisy, dlatego z łatwością dobierzecie dodatki dla swojej strony.