Polski portal WordPress dla każdego

WordPress to najbardziej popularny system zarządzania treścią stron internetowych, doceniony dosłownie przez miliony właścicieli witryn na całym świecie – takich jak i ja, bowiem ta strona działa również pod WordPressem. Zalety tego systemu są po prostu niezliczone i w tym artykule wymienimy je wszystkie. Zapraszam do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat WP, a jeśli ciekawość będzie dalej was prowadzić, przedstawiam tu też najciekawsze źródła informacji na temat tego CMSa. Jak tutaj zobaczycie, stworzenie własnej strony może być banalnie proste, nawet jeśli nie macie kompletnie żadnego doświadczenia w informatyce, nie mówiąc już o budowie własnych stron internetowych.

Zalety WordPressa

Zacznijmy od omówienia najważniejszych możliwości jakie ma portal WordPress. Ten system zarządzania treścią ma bardzo wiele zalet, wśród których najważniejsze to:

Duża prostota obsługi: Podstawowy edytor tekstowy to WYSWIG, czyli What You See is What You Get – pisze się w nim jak w Wordzie, logując się do swojego panelu administracyjnego. Co prawda ostatnio twórcy WP próbują wymusić zupełnie nieudany edytor blokowy, ale na szczęście to okazało się nieudane i bunt społeczności spowodował przywrócenie tego świetnego edytora. Jeśli umiesz obsługiwać Microsoft Word, z taką samą łatwością możesz edytować wpisy na bloga czy podstrony. I dotyczy to nie tylko samej treści. Równie prosto można zmieniać wygląd strony, dzięki dosłownie dziesiątkom tysięcy gotowych szablonów do wyboru. Wystarczy kilka kliknięć aby wybrać swój ulubiony szablon, a następnie dopasować go do wyglądu swojej witryny.

Możliwość budowy zarówno prostego bloga, jak i bardzo skomplikowanych systemów stron internetowych. Tutaj naprawdę nie ma żadnych ograniczeń i architektura tego oprogramowania pozwala na budowę nawet bardzo skomplikowanych mega systemów. Co ciekawe, jak może wskazywać nazwa, początkowo był to system przeznaczony wyłącznie do tworzenia wpisów na blogi. Obecnie internetowe pamiętniki nie są już tak popularne i w dużym stopniu ich rolę przejęły media społecznościowe i tak samo zmieniła się funkcjonalność WordPressa. Wśród organizacji które korzystają z WP znajdziemy zarówno małe, lokalne polskie firmy, lecz również wielkie stowarzyszenia, sklepy internetowe na platformie Woocommerce, która jest jego rozszerzeniem i uznane portale informacyjne. Niezależnie od tego jak dużą stronę chcesz zbudować, z łatwością zrobisz to z tym oprogramowaniem.

Szablony można łatwo dobierać według uznania. Żaden inny system operacyjny czy jest to Joomla, czy może PHP Fusion  nie ma aż tak wielkiej liczby motywów graficznych do wyboru. Szablony WordPress jakie znajdziecie w tym systemie należą do najciekawszych wśród innych stron internetowych. Wszystkie szablony można sortować według typu – na bloga, do sklepu, do portalu informacyjnego czy jednego z wielu kolorów. Szablony sortowane są także pod względem kolorystyki, jak również układu. Możemy tu wybrać układ, czy chcemy z paskiem bocznym czy też bez i z iloma panelami. W końcu istnieje możliwość doboru stopki i headera, czyli nagłówka. Bardzo wiele możliwości sprawia, że istnieje właściwie nieskończona ilość kombinacji elementów wyglądu, szczególnie jeśli wybierzecie jeden z uniwersalnych motywów. Są to w gruncie rzeczy całe mini-systemy, które mają bardzo wiele dodatkowych funkcjonalności. Decydując się na wybór szablonu, warto rozważyć płatne motywy, ponieważ mają niemal zawsze więcej funkcji niż motywy bezpłatne. Do prostego bloga wystarczy darmowy szablon, ale jeśli tworzysz stronę firmową, znacznie lepiej będzie zainwestować w motyw komercyjny, szczególnie że można je kupić dosłownie za kilkadziesiąt dolarów czyli około 200-300 złotych. Ta nieduża inwestycja zwróci się bardzo szybko i umożliwi ci zaoszczędzenie na firmie projektującej strony internetowe.

Przykład dobrze wykonanego szablonu WordPress. Zawiera wszystkie elementy jakie powinna mieć porządna witryna.

Wiele wtyczek. Pluginy do WordPressa umożliwiają proste i szybkie rozbudowanie funkcjonalności każdej strony internetowej. Nie trzeba przy tym wyszukiwać ich w specjalistycznych portalach, ponieważ wszystkie dostępne są w repozytorium WP. Nowe wtyczki instalujemy i wyszukujemy z poziomu strony, a następnie dopasowujemy je według uznania. Podobnie jak motywy, istnieją tysiące wtyczek które zmieniają działanie strony. Najprostsze z nich dodają jedynie jakieś elementy kosmetyczne lub poprawiają funkcjonowanie witryny na poziomie backendu, ale niektóre z nich to prawdziwe kombajny webmasterskie. Do każdej strony możemy polecić pluginy optymalizujące jej działanie, przyspieszające funkcjonowanie w wersji mobilnej (na przykład tworzące wersje AMP strony) czy też dodające możliwości optymalizacji w wyszukiwarkach internetowych. Na szczególną uwagę zasługują tu wtyczki które wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa danych i zabezpieczeń przed włamaniami.

Wysokie bezpieczeństwo. WordPress to po prostu najbardziej dopieszczony system zarządzania stronami internetowymi i choć zdarzają się w nim luki, to są one niezwykle rzadkie. Oprogramowanie jest regularnie aktualizowane i dosłownie co kilka tygodni pojawiają się jego nowe wersje, które przy okazji wprowadzają także nowe funkcje. Nie trzeba przy tym ściągnąć żadnych patchy samodzielnie i wysyłać je na serwer FTP – wszystko dostępne jest z poziomu panelu administracyjnego. A jeśli brakuje wam jeszcze dodatkowych zabezpieczeń, można zainstalować sobie pluginy zwiększające szczelność oprogramowania. Najpopularniejsze z nich to Wordfence, czyli kompletny zestaw programów, zwiększających szczelność i broniących między innymi przed atakami brute force. Można też zainstalować sobie wtyczkę Limit Login Attempts Reloaded, która zwiększa odporność na nieuatoryzowane próby logowania. Najważniejsze jest jednak, aby zadbać o bezpieczne hasło i nie udostępniać danych dostępowych osobom niepowołanym. W bezpieczeństwie informatycznym najsłabszym ogniwem jest zawsze człowiek przyklejający żółte karteczki z hasłem do monitora i zasada ta obowiązuje także i tutaj.

Obsługa mediów: WordPress jest znakomitym kombajnem medialnym i jego możliwości w zakresie prezentacji zdjęć w różnych formach są bardzo duże. Zdjęcia mogą być dowolnie obrabiane i co ważne zapisywane są w formatach które umożliwiają ich poprawną prezentację na wszystkich urządzeniach. Bardzo łatwo załączyć też pliki multimedialne, takie jak filmy Youtube czy z treści z Twittera. Można na stronę dodać nawet gry w HTML5 czy też z Flasha, choć ta ostatnia technologia jest już wyłączana. Dzięki temu istnieje możliwość prezentacji swojego portfolio, na przykład fotografa, grafika komputerowego czy webmastera.

Podsumowując

WordPress to znakomity system który przypadnie do gustu każdemu ze względu na prostotę obsługi i olbrzymie możliwości. Zbudujecie za jego pomocą zarówno nieskomplikowanego bloga, stronę domową z waszymi przemyśleniami, jak i rozbudowany portal korporacyjny. Choć na rynku istnieją inne darmowe systemy CMS, to nie ma co ukrywać, że WP naprawdę mocno przejąć pozycję wiodącego systemu, który jest powszechnie używany. Nie ma zbyt wielu osób które mogłyby krytykować ten system zarządzania treścią i jest on niemal idealny. Nasza ocena jest więc bardzo wysoka i możemy go z całą pewnością polecić zarówno początkującym webdesignerom, jak i wyjadaczom którzy będą potrafili wykorzystać w pełni jego bogate możliwości.