Szablony Opencart: Motywy dla każdego sklepu internetowego

Jeśli chcesz zbudować własny sklep internetowy, podstawą jest świetny wygląd. Najłatwiej jest to osiągnąć wybierając gotowy motyw, czyli graficzny szablon witryny, która będzie prezentować sprzedawane produkty. Na szablon składają się zarówno pliki graficzne, CSS jak i dodatkowe elementy panelu administracyjnego, które mogą modyfikować jeszcze gotową instalację sklepu. Wiele szablonów wykorzystuje ponadto popularny VQMod do Opencarta. Pozwala on na przetwarzanie plików w czasie rzeczywistym z wysoką efektywnością. Dla właścicieli sklepów internetowych te szczegóły techniczne nie powinny być jednak ważne. Najistotniejsze jest, aby sklep internetowy prezentował się świetnie, zachęcając kupujących do przejścia na stronę. Pozwoli to na zwiększenie sprzedaży i oczywiście zaufania kupujących. Instalacja i wybór szablonu Opencart wcale nie muszą być trudne, jak przekona was do tego niniejszy artykuł.

Dlaczego warto zadbać o szablon sklepu OpenCart?

Klienci będą oceniać twój sklep przede wszystkim po wyglądzie. Nie będzie się liczyć dla nich wiele więcej, jeśli twój sklep nie będzie dobrze wyglądał, albowiem tylko wtedy osiągnie on reputację. Dzięki motywom Opencart wcale nie jest trudno przystosować twoją witrynę tak aby wyglądała jak największe sklepy dobrej klasy. To oprogramowanie jest całkiem popularne w Polsce i jak wskazują badania, około 10 procent właścicieli sklepów online korzysta z niego aby sprzedawać w sieci. Jeśli chcesz wyjść poza Allegro, prowadząc sprzedaż na własnej platformie, przekonasz się że wcale nie musi to być dużo bardziej złożone.

Instalacja jest nieskomplikowana i zajmuje parę minut. Po zakupie szablonu, bądź ściągnięciu go ze strony, wystarczy przesłać pliki na serwer FTP i uruchomić instalator. Czasem wymagane jest zainstalowanie dodatkowych modułów, niezbędnych do uruchomienia innych funkcjonalności. Szablon należy następnie uaktywnić w panelu administracyjnym. To bardzo prosty proces, z którym poradzą sobie nawet całkowicie początkujący użytkownicy tego systemu.

Warto dodać, że szablony Opencart występują w bardzo wielu odmianach i aby dostosować je do swojego sklepu, należy zastanowić się nad oferowanym produktem i ogólnym stylem sklepu. Przykładowo, księgarnia internetowa powinna mieć bardziej konserwatywny wygląd, natomiast sklep z ubraniami może pozwolić sobie na bardziej modny, oryginalny czy nawet hipsterski wygląd. Obecnie w szablonach stosuje się tak nietuzinkowe rozwiązania jak wielopoziomowe mega menu, które może zawierać elementy HTML albo efektowne animacje. A oto inne elementy jakie powinien zawierać dobry motyw tego systemu sklepów:

  • Szybkie ładowanie się: powinien być niewielki pod względem wielkości plików, a sam jego kod musi być dobrze zoptymalizowany. Pozwala to na szybkie ładowanie sklepu, a to nie tylko pozytywnie wpływa na sam proces zakupowy, lecz również na pozycję strony w wyszukiwarkach.
  • Dobra optymalizacja: Google jest jednym z najważniejszych źródeł klientów w sklepach internetowych. Klienci z wyszukiwarki świetnie się konwertują, czyli zamieniają na dokonane zakupy, a dzieje się tak głównie dzięki wyrażeniom long tail. To długie nazwy produktów wpisywane w Google. Klienci wyszukujący takich fraz to osoby zainteresowane asortymentem sklepu. Niektóre motywy mają nawet rozbudowane funkcje dostępne w panelu administracyjnym.
  • Efektowna oprawa graficzna. Nikomu nie podoba się nudny sklep, dlatego powinien mieć on wyróżniające go elementy graficzne. Zadbaj o ładne logo, efektowny slider, czyli przesuwające się banner i ciekawie wyróżnione promocje, a nigdy już nie będziesz narzekać na brak klientów. Ważną kwestią jest także typografia, czyli styl i kroje czcionek zastosowanych w witrynie. Dobrze dobrane czcionki zachęcą do przeglądania asortymentu i będą odpowiednio komponowały się z całością strony.
  • Brak błędów technicznych: nie warto ściągać szablonów z nieznanych, niepewnych stron. Profesjonalne szablony jakie znajdziesz na stronie Opencartportal.pl dostosowane są do aktualnej wersji oprogramowania i posiadają regularne aktualizacje. Nie powinny mieć również luk bezpieczeństwa, ponieważ nikt nie chciałby, aby na stronę przedostali się hakerzy którzy wykradną dane klientów. Sklepy internetowe poddawane są licznym włamaniom, a osoby niepowołane liczą na to, że przejmą dane płatnicze czy chociażby dostęp do samej strony, aby zamieszczać na niej swoje linki. Dostępne są nawet z dodatkową opieką techniczną, a specjaliści pomogą ci w ich dostosowaniu w razie potrzeby.
  • Własny panel administracyjny: to oznaka dobrego szablonu, który łatwo poddaje się modyfikacjom. Twórcy szablonów wyposażają je w odpowiednie panele, które pozwalają na dostosowanie wyglądu, kolorów, czcionek i innych elementów układu, dzięki czemu w prosty sposób sprawisz że twój sklep będzie wyglądał dokładnie tak jak tego oczekujesz. Takie panele administracyjne na ogół nie są skomplikowane w obsłudze i z łatwością możesz z nich skorzystać, nawet jeśli nie jesteś informatykiem, specjalistą od sklepów w sieci.

Darmowe szablony Opencart

OpenCart jest oprogramowaniem na bezpłatnej licencji freeware i podobnie szablony do niego można znaleźć za darmo. Dzięki dużemu wyborowi bezpłatnych motywów dostosowanych do każdej okazji, nie będziesz musiał wcale wydawać wiele – albo nic, aby zbudować swój własny sklep internetowy.

Jeśli natomiast masz ograniczony budżet i wolisz raczej przeznaczyć go na zakup towaru do swojego sklepu internetowego, warto wybrać darmowe szablony Opencart. W porównaniu z płatnymi rozwiązaniami, mogą mieć one bardziej ograniczony zakres działania, na przykład nie posiadając tak dużego wyboru możliwości w Panelu Admina. Tym niemniej przy dosłownie odrobinie pracy można postawić na nich wspaniały sklep, który będzie świetnie się prezentował i który z dumą możesz pokazać swoim potencjalnym klientom.

Na co zwrócić uwagę tworząc sklep Opencart?

Po pierwsze, Opencart warto wybrać dlatego że jest bardzo starym oprogramowaniem sklepów internetowych, istniejącym już od ponad dziesięciu lat. Zapewnia to ciągły rozwój tego oprogramowania, które samodzielnie zainstalujemy na serwerze. Webmasterzy doceniają wysoką jakość kodu i znakomite funkcjonalności, porównywalne z innymi programamy tego typu, takimi jak Magento czy Prestashop.

Niewątpliwie jego przewaga wiąże się także z całkowitym brakiem kosztów, związanych z jego funkcjonowaniem. Oczywiście poza hostingiem czy domeną jakie musimy zakupić do każdej strony internetowej, utrzymanie naszego sklepu może być całkowicie bezpłatne, jeśli tylko samodzielnie nim administrujemy. Pod tym względem daje to dużą przewagę nad oprogramowaniem w chmurze, takim jak na przykład polski Shoper, za które musimy uiszczać comiesięczne opłaty. Dodają się one do kosztów działalności, ostatecznie podnosząc całkowity koszt funkcjonowania sklepu internetowego.

Kolejną zaletą jest olbrzymia ilość dodatków do tego oprogramowania sklepów. Jeśli szukacie jakiejś konkretnej integracji, na przykład z Przelewami24 czy też z innym systemem płatniczym, nie ma problemu. Świetnie integruje się on też z hurtowniami na przykład z tymi które oferują pliki w formacie XML. Pozwala to na automatyczne ściąganie listy dostępnego towaru, aby bezustannie aktualizować stany magazynowe, tym samym zapewniając dopływ towarów potencjalnym klientom sklepu. Dzięki tym i innym rozwiązaniom można zbudować bardzo nowoczesny sklep internetowy, posiadający dokładnie te moduły, na których najbardziej zależy właścicielom sklepu.