Szablony sklepu internetowego Magento

Na rynku istnieje kilka konkurujących ze sobą systemów zarządzania treścią sklepu internetowego. Wśród nich prawdopodobnie najciekawszy jest Magento, który zawiera całkiem podobne funkcjonalności jak OpenCart, który zresztą także rekomendujemy na naszej stronie. Wyróżnia się przy tym zupełnie bezpłatną licencją Open Source, a więc każdy może zainstalować go na własnym serwerze hostingowym. To dość stare oprogramowanie, ale oczywiście na bieżąco aktualizowane, tak więc podąża za wszelkimi nowinkami z e-commerce. Nie trzeba przy tym dodawać, że to całkiem prosty sposób na stworzenie własnego sklepu internetowego, na który nie będziecie musieli dużo wydać – a właściwie wcale, bo wystarczy tylko zupełnie podstawowy serwer hostingowy i domena. Zapraszam do przeglądu funkcjonalności tego systemu sklepów internetowych i zapoznania się z jego licznymi zaletami.

Szablony Magento: prosty sposób na sklep internetowy

Budowa własnego sklepu internetowego może być bardzo prosta, jeśli mamy tylko odpowiedni motyw, który pozwoli nam na szybkie stworzenie wyglądu witryny e-commerce. Dzięki temu budowa własnego sklepu internetowego może przebiegać całkiem łatwo i bez żadnych problemów. Nawet jeśli nie znasz się na budowie stron internetowych, instalacja jest bardzo łatwa. Wystarczy ściągnąć pliki, rozpakować je, przesłać do odpowiedniego katalogu na twój serwer hostingowy i wybrać motyw w panelu administracyjnym. Następnie można dostosować go do własnych potrzeb, wybierając odpowiednie ustawienia. Takie szablony Magento można pobrać za darmo, lub zaopatrzyć się w ich płatne odpowiedniki.

Wybierając szablon Magento do twojego portalu, najważniejsze jest zdecydować się na określoną kolorystykę i styl. Musi ona bowiem pasować do twojego sklepu. I tak na przykład internetowa kwiaciarnia może mieć kolory bardziej wesołe i pastelowe, natomiast sklep internetowy z produktami meblowymi powinien kojarzyć się z domem. Dotyczy to również układu witryny, który winien być stosownie dopracowany i pasujący do jej koncepcji. Dzięki temu zachęcisz więcej klientów aby korzystali z twojego sklepu, zwiększając sprzedaż oraz zyskując więcej możliwości promocji witryny internetowej. Ważna jest również technologia w jakiej wykonano taki szablon, ale jeśli nie jesteś specjalistą od tworzenia stron internetowych, nie musisz się tym specjalnie przejmować. Wszystko to jest bardzo łatwe, a poprzez liczne patche uzupełnisz również ewentualne brakujące części kodu.

Zalety systemu Magento

Istnieje całkiem sporo zalet Magento, a tutaj wymienimy kilka z nich:

  • Brak kosztów oprogramowania: jest ono stworzone w duchu OpenSource, a więc może być dowolnie modyfikowane i dystrybuowane za darmo,
  • Duża ilość dokumentacji: w sieci znajdziecie wiele artykułów na temat Magento, a w Polsce zajmuje się tym portal Magento.
  • Łatwa obsługa: nawet laik poradzi sobie z obsługą zamówień w tym systemie.
  • Atrakcyjny wygląd stron: ładny design, wykonany zgodnie ze współczesnymi standardami tworzenia sklepów internetowych.
  • Duże bezpieczeństwo witryny: Magento jest regularnie aktualizowany, co eliminuje luki w bezpieczeństwie i utrudnia dostęp do panelu administracyjnego niepowołanym osobom.

Dzięki tym wszystkim korzyściom, można zbudować rewelacyjnie wyglądający i świetnie działający sklep internetowy. Jedną z głównych przewag jest poza tym brak kosztów zakupu tego systemu. Magento jest bowiem oprogramowaniem freeware, a więc udostępnianym darmowo przez entuzjastów i fanów wolnych programów. W odróżnieniu od rozwiązań SaaS takich jak Wix, nie musicie płacić więc żadnych miesięcznych abonamentów. Zmniejsza to koszty działalności, co jest szczególnie ważne dla małych firm działających w Polsce, które jak wiadomo nie mają łatwo. Można poprzez to sporo oszczędzić, a to oznacza większe wpływy z potencjalnej sprzedaży. Nie jesteśmy też uzależnieni od zewnętrznego dostawcy oprogramowania, nie trzeba się więc obawiać, że bez powodu odetnie nam dostęp do własnej witryny. Poza tym możemy stworzyć dokładnie taki sklep internetowy, jaki tylko chcemy. Oprogramowanie w chmurze nakłada na przykład ograniczenia na rodzaje sprzedawanych produktów, albo nawet na ich ilość, zmuszając do zakupu kolejnych coraz droższych pakietów gdy sprzedaż się rozwija. Możliwości dostosowania do własnych potrzeb też są ograniczone, bowiem nie możemy instalować własnych rozszerzeń, a musimy korzystać jedynie z pluginów jakie udostępnia producent. Kolejnym ograniczeniem jest brak możliwości samodzielnego dostosowania strony, to jest dłubania w kodzie. Ogranicza to osoby, które lubią sobie samodzielnie zmieniać całą witrynę. Liczba motywów jest też ograniczona tylko do tych, które proponuje nam firma obsługująca oprogramowanie serwerowe. Tymczasem liczba szablonów zawarta na takich platformach jak Template Monster idzie w tysiące i każdy znajdzie dla siebie coś co się spodoba. Tych ograniczeń nie ma we własnym sklepie internetowym na platformie Magento.

Dla jakich sklepów internetowych można użyć Magento?

Właściwie dla każdych. Nie ma ograniczeń pod względem możliwości integracji, a skalowalność pozwala na budowę sklepów każdej wielkości. Bardzo chętnie korzystają z niego właściciele małych firm e-commerce, o sprzedaży równej kilkunastu – kilkudziesięciu zamówień  dziennie, obsługiwanych często tylko przez samego właściciela. Ale nie ma żadnych przeszkód abyście zainwestowali we własny sklep. Wystarczy do tego dobra domena, najlepiej z końcówką .pl oraz jakiś hosting. Magento nie ma dużych wymagań: wystarczy niedrogi hosting z bazą danych MySQL, co pokryje praktycznie większość zapotrzebowania i umożliwi sprawne działanie strony. Jeśli chcielibyście przyspieszyć czas ładowania się witryny, to optymalizacja jest możliwa za pomocą dodatków, czy na przykład zewnętrznych serwerów CDN w chmurze, choć za to rozwiązanie dodatkowo zapłacicie. Dla zwykłych sklepów, które nie mają jednak tysięcy odwiedzin dziennie w zupełności wystarczy podstawowa konfiguracja zapewniająca świetne działanie w typowej sprzedaży online. Polecamy takie firmy jak Home czy LinuxPl, które mają w ofercie odpowiednie hostingi, nawet dedykowane do e-commerce.

Dzięki rewelacyjnym możliwościom rozszerzania funkcjonalności za pomocą pluginów, z łatwością wprowadzisz więc dodatkowe funkcje jakich potrzebujesz, na przykład złożona wyszukiwarka AJAX, pozwalająca wyświetlać na bieżąco podgląd wyszukiwań z wieloma parametrami. Ta technologia jest szczególnie użyteczna w sklepach posiadających więcej produktów. Łatwo również integruje się go z różnymi systemami płatności, a dzięki bogatym opcjom optymalizacji, powinien świetnie wyświetlać się w wyszukiwarkach. Jeśli masz kilku pracowników, możesz nadawać im także różne uprawnienia. I tak na przykład osoba zajmująca się kompletowaniem zamówień, czyli pakowaniem towaru i wysyłaniem go na poczcie, może mieć tylko uprawnienia do przeglądania i edytowania zamówień. Z kolei osoby o większym zakresie odpowiedzialności będą miały więcej możliwości edycji. Jak widzicie, funkcje są naprawdę bogate i pozwolą każdemu z łatwością zbudować sklep internetowy najwyższej klasy. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące Magento, najlepiej przejść na stronę której linki znajdziecie na górze i wysłać je profesjonalnej firmie, która udzieli wam na nie odpowiedzi. Czasami warto spytać specjalistów, którzy mogą pomóc w stworzeniu własnego sklepu, co zaoszczędzi wam wiele czasu, a przy okazji dostarczy dobrej usługi. Życzymy wielu sukcesów i dobrej sprzedaży w swojej firmie e-commerce.