Szablony WordPress: Zbuduj łatwo swojego bloga

By zbudować własną witrynę dziś nie trzeba już wiele. Minęły dawno czasy, gdy zajmowanie się stronami internetowymi było zadaniem dla informatyków z dyplomem magistra, a obecnie można to robić samodzielnie, z bardzo prostymi krokami. WordPress pozwoli wam w prosty sposób zbudować witryn internetową, która będzie nie tylko wyglądać świetnie, ale też przyciągnie zainteresowanie odwiedzających i przełoży się na komercyjny oddźwięk.

Choć pierwotnie WordPress był systemem blogowym, to dzisiaj już tak nie jest i możemy na nim zbudować każdą dużą stronę internetową, która pozwoli wam nacieszyć się pełnymi funkcjonalnościami złożonego portalu. Warto pozostać z WordPressem aby korzystać z jego tysięcy wtyczek i motywów, a tym ostatnim będzie poświecony dzisiejszy wpis. Zobaczcie dlaczego warto zdecydować się na gotowy szablon i poznajcie ich możliwości.

 

 

Te rewelacyjne motywy WordPress jakie znajdziecie na dedykowanej im stronie szablonywp.pl pozwolą wam zaprojektować własną witrynę, z minimalnym wysiłkiem. Istnieją tysiące szablonów jakie można znaleźć i każdy z nich oferuje ciekawe możliwości, a to do twórcy strony zależy ostatecznie wizja witryny i to on powinien zdecydować jak ma wyglądać jego portal czy też blog. Oto kilka wskazówek które pomogą wam w doborze odpowiedniego motywu do każdego projektu.

  1. Stosuj zasady zarządzania projektem, niezależnie od strony jaką budujesz. Gdy tworzysz nową witrynę, warto stosować się do zasad agile albo scrum, szczególnie gdy pracujesz w zespole. Nawet gdy jest to prosty blog korporacyjny, twoich współpracownicy mogą dostarczyć ci ciekawych wskazówek na temat tego jak ma wyglądać strona. Dzięki ich pomocy będziesz w stanie dopracować wygląd twojego portalu i sprawisz, że stronę można przeglądać ze znacznie większą przyjemnością. A to dobrze wpływa na usability oraz jej odwiedzalność, co jest ostatecznym celem każdej witryny internetowej, niezależnie od tego czy jest ona mała czy duża.
  2. Dopasuje kolorystykę i ogólny styl do rodzaju projektu jaki tworzysz. Jeśli strona ma charakter biznesowy, lepsze są kolory w stylu błękitu, a jeśli zajmujesz się ekologią, postaw na zieleń. Bardzo ważna jest też typografia, czyli dobór wybranych czcionek. Witryny tworzone w bardziej artystycznym stylu mogą pozwolić sobie na czcionki odważne (byle nie było to Comic Sans!), natomiast te strony, w którym zaleca się konserwatywny wybór mogą używać takich fontów jak Open Sans. Choć domyślnie w przeglądarkach w standardzie HTML można użyć zaledwie kilku fontów, to można ich liczbę zwiększyć dzięki takim skryptom jak Google Fonts, pobierającym dodatkową typografię z chmury. Nie wpływa to znacząco na czas ładowania witryny ponieważ serwery czcionek są bardzo szybkie.
  3. Pamiętaj o dobrej treści. Choć wygląd przykuwa czytelnika na początek, to najważniejsze aby strona miała wiele ciekawych artykułów, takich jak tutaj. Jeśli brakuje ci pomysłów na treści z twojej branży, warto przeszukać zagraniczne witryny i sprawdzić co pisze się na przykład w portalach amerykańskich, a następnie przygotować swoją wersję tych wpisów już po polsku. Wkomponuj tą stworzoną treść w witrynę, dzięki czemu będzie ona pasować do całego portalu. Możesz to zrobić przez pluginy pokazujące powiązane wpisy, czy przez sprytne zamieszczanie snippetów treści w sidebarach czyli paskach bocznych. Motyw powinien mieć miejsce na newsletter i inne elementy promujące twoją stronę. Wpisy warto dodawać regularnie, ponieważ często aktualizowana strona generalnie zajmuje wyższe miejsca w wyszukiwarkach. Ale najważniejsze jest że twoi klienci zyskują dzięki temu dostęp do świeżych treści. Choć tworzenie nowych artykułów to trudne i odpowiedzialne zadanie, warto włożyć nieco pracy, ponieważ spłaci się ona w dłuższym czasie podwójnie, a te artykuły już zawsze będą obecne w sieci.
  4. Oceń możliwości panelu administracyjnego szablonu WP. Zaawansowane szablony mają swoje własne panele, które wprowadzają znacznie więcej funkcjonalności. Przeczytasz o nich więcej na stronach motywów i czasem można nawet sprawdzić demo takiego panelu. Zaawansowany panel administracyjny jest ważny dla każdej witryny, ponieważ pozwala na jeszcze lepszą kontrolę nad zawartością i wyglądem twojej strony firmowej czy też bloga. Jeśli szablon posiada zaawansowany panel, jest to także dobry znak że posiada on wiele funkcji, które łatwo kontrolować z poziomu tego panelu, bez konieczności edycji plików HTML i CSS, co jest trudne dla laików. Ostatecznie dobry motyw powinien wyróżniać się łatwością obsługi, szczególnie jeśli będzie nim zajmować się kilka osób, które nie znają HTML.

Jak zainstalować WordPress?

Szablon WordPress instalacja jest całkiem prosta. W zależności od typu, możemy podzielić ją na 3 sposoby:

  • Instalacja bezpośrednio w panelu administracyjnym, po pobraniu z repozytorium
  • Instalacja ręczna przez przesłanie plików na serwer FTP do katalogu 'themes’
  • Instalacja hybrydowa, z ręcznym dodawaniem wtyczek i aktualizowaniem licencji

Jedną rzeczą o której warto pamiętać, jest konieczność sprawdzenia, czy wszystko działa po każdorazowej instalacji. Należy dodać zalecane pluginy i przeklikać się przez dostępne funkcje, ponieważ może zdarzyć się, że strona nie będzie dostosowana do aktualnej wersji oprogramowania. W tym przypadku należy dokonać update’u motywu, a jeśli nie jest to możliwe, najlepiej zainstalować kolejny motyw.

Warto tu też zwrócić uwagę na jeden problem, z którym borykają się osoby szukające komercyjnych szablonów z niejasnych źródeł. Jeśli ściągnąłeś szablon z podejrzanej strony, nawet niekoniecznie z pirackich torrentów czy jakichś serwisów ze scrackowanymi szablonami, bardzo mocno się narażasz. Pomijając tutaj etyczne aspekty, to przede wszystkim takie szablony zawierają backdoory, które mogą pozwolić na przejęcie później twojej strony przez pirata, który zastawił taką właśnie pułapkę. Możesz sobie wyobrazić, jaką katastrofą jest gdy po wielu miesiącach pracy nad twoim portalem zostaje on przejęty bez możliwości odzyskania, tylko po to by wykorzystać go do promocji nielegalnych stron lub włączyć w sieć botnetów. Kolejnm powodem dla których nie warto korzystać z pirackich motywów jest brak aktualizacji. Piraci po prosty nie udostępniają update’ów, natomiast szablon pobrany z dobrej strony – tak. Aktualizacje zapewniają odporność na ewentualne luki, a także wprowadzają dodatkowe funkcje. Z doświadczenia wiem, że w pewnym momencie przez brak aktualizacji strona przestaje działać, a nawet może nie dać się wejść do panelu administracyjnego.

W tym ostatnim przypadku rozwiązanie jest dość proste – wystarczy przejść na serwer FTP i podmienić katalog szablonu na inny. WordPress automatycznie załaduje inny szablon, oczywiście usuwając stare pliki motywu, a więc warto mieć jego kopię. Nie wpłynie to w żadnym stopniu na zdjęcia i artykuły już opublikowane, podmienia tylko jego wygląd czyli skórkę. Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił was do zabawy z popularnym WP i do wybrania swojego ulubionego szablonu. Życzymy wiele powodzenia i sukcesów w pracy administratora stron internetowych, niezależnie od tego czy budujecie tylko prywatnego bloga, czy też stronę firmową.